Osteopatia jest sposobem leczenia manualnego i diagnostyki. Charakteryzuje ją nieco inne podejście do pacjenta niż w medycynie.

W medycynie pogłębiające się specjalizacje koncentrują się na poszczególnych organach ciała i tam szukają przyczyn problemów. Osteopatia stara się śledzić zależności oraz współpracę poszczególnych narządów i układów, traktując je jako nierozłączną całość.

osteopatia poznań

Takie podejście ułatwia poszukiwanie przyczyn choroby (która nie zawsze ma swoje źródło w dysfunkcyjnym organie) i postawienie właściwej diagnozy. Przykładami schorzeń, na które może pomóc osteopata, są m.in. migreny, bóle kręgosłupa czy też rwa kulszowa.

Jedną z zasad osteopatii jest założenie, że ciało człowieka ma zdolność do autoregulacji. Potrafi oddziaływać na poszczególne organy i dąży do homeostazy: stanu równowagi i stabilności organizmu. Odpowiednio pobudzone zmierza w kierunku samowyzdrowienia.

Osteopatia istnieje od ponad 100 lat i jest bardzo skuteczna w leczeniu takich zaburzeń jak:

  • Bóle kręgosłupa (również bóle kręgosłupa w ciąży) są częstą dolegliwością u osób prowadzących siedzący tryb życia oraz żyjących w stresie. Osteopatia z pomocą masaży i fizykoterapii pozwala rozluźnić napięte mięśnie i przywrócić ruchomość stawom.
  • Dyskopatia, rwa kulszowa, rwa ramienna. Szereg schorzeń powodowanych niewłaściwą postawą i obciążaniem poszczególnych stawów. Osteopatia z wykorzystaniem technik znanych z rehabilitacji i fizjoterapii pomaga przeciwdziałać bólowi i zmianom zwyrodnieniowym.
  • Bóle stawów obwodowych. Spowodowane są zazwyczaj przez zwyrodnienia, skręcenia lub zaburzenia funkcji. Z pomocą masażu i terapii manualnej można przywrócić równowagę nadwyrężonym stawom i pożegnać się z bólem.
  • Migreny, zawroty głowy i szumy w uszach. Często są wynikiem napięcia mięśni karku i barków na skutek np. stresu lub niewłaściwej postawy. Ucisk punktów spustowych, masaż rozluźniający lub masaż bańką chińską ułatwiają pozbycie się bólu i przywrócenie organizmu do równowagi.
  • Bolesne miesiączki oraz disminoree (zaburzenia miesiączkowania) nierzadko wynikają z niestabilności organizmu oraz bólów napięciowych. Odpowiednia terapia trzewna, masaż i fizykoterapia pozwalają wyeliminować powracający co miesiąc ból i uregulować cykl.
  • Zaparcia i problemy jelitowe bywają związane z niewłaściwą dietą, stresem i szybkim tempem życia. Osteopatia z pomocą fizjoterapii i terapii trzewnej pomaga przywrócić prawidłową pracę jelit i całego układ trawiennego.
  • Bóle w klatce piersiowej oraz bóle międzyłopatkowe (nie wynikające z choroby serca czy płuc) powodowane są często przez napięcia mięśni międzyżebrowych. Ich źródłem bywa niewłaściwa postawa, życie w stresie i przeciążenia. Stosowane w tym przypadku metody terapeutyczne to m.in. masaże, ucisk punktów spustowych oraz techniki rehabilitacyjne.
  • Urazy sportowe i przeciążenia (więzadeł, ścięgien, naderwania mięśni, inne) są wynikiem nadmiernego obciążenia organizmu lub niewłaściwego wykonywania ćwiczeń. Osteopatia pomaga zaleczyć kontuzje korzystając z fizyko- i fizjoterapii, a także metod stymulacji mięśni znanych z rehabilitacji.
  • Stany zapalne tkanek (zapalenie ścięgna achillesa, ostroga piętowa, łokieć tenisisty i inne) powstają jako efekt wad postawy, postępujących zmian zwyrodnieniowych lub kontuzji. W leczeniu wykorzystuje się m.in. terapie manualne stosowane w fizyko-, fizjoterapii i rehabilitacji.
  • Problemy poporodowe noworodków (kolki, kręcz, stany napięciowe) świadczą o zaburzeniu równowagi małego organizmu. Osteopatia pomaga także dzieciom, wykorzystując dostosowaną do ich wieku terapię trzewną oraz masaże.
  • Dolegliwości stawu skroniowo – żuchwowego powodowane są zazwyczaj przebytym urazem, dysfunkcjami stawu lub napięciami w okolicach głowy i szyi. Odpowiednio dobrana terapia ułatwia przywrócenie pełnej funkcjonalności stawu i powrót do równowagi.

Jeżeli mają Państwo problemy z kręgosłupem (np. bóle, dyskopatie, zwyrodnienia, przeciążenie), doświadczają napadów rwy kulszowej, zmagają się z bólami napięciowymi lub kontuzjami – zapraszam do mojego gabinetu.

Głównym założeniem osteopatii jest traktowanie organizmu ludzkiego jako integralnej całości, w której zachodzą powiązane ze sobą procesy. Zgodnie z tą zasadą badanie osteopatyczne nie koncentruje się wyłącznie na jednej wybranej części ciała ale ma za zadanie odnalezienie pierwotnej dysfunkcji organizmu, która z pozoru może nie mieć związku z bieżącymi dolegliwościami. Osteopata nie stosuje leków. Narzędziem pracy osteopaty są jego ręce. Jest to kompletne postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne oparte na zabiegach manualnych.

Celem leczenia osteopatycznego jest pozytywne oddziaływanie na różne, wzajemnie zależne układy ciała jak np. układ mięśniowo-szkieletowy, układ nerwowy, oddechowy, trawienny czy limfatyczny. Jest unikalną formą holistycznego (całościowego) leczenia ciała, które nie skupia się tylko na aspekcie lokalnym problemu ale stara się dotrzeć do jego przyczyny łącząc różne urazy, dysfunkcje i zaburzenia często sprzed wielu lat. Zastosowanie wielu technik oraz wieloaspektowe podejście do ciała i jego dysfunkcji stanowi o skuteczności terapii.

Osteopata likwidując panujące w ciele zaburzenia (tkankowe, stawowe) przywraca stan dynamicznej równowagi i tym samym pobudza naturalne mechanizmy samoleczenia i autoregulacji.

Wskazania do leczenia osteopatycznego:

ostre i przewlekłe bóle kręgosłupa i pleców

  • dyskopatie, rwa kulszowa, rwa barkowa
  • bóle stawów obwodowych (bóle barku, ostroga piętowa, łokieć tenisisty i inne)
  • urazy sportowe
  • bóle i zawroty głowy pochodzenia kręgosłupowego
  • dysfunkcje stawu skroniowo – żuchwowego
  • problemy funkcjonalne w obrębie narządów wewnętrznych: problemy z trawieniem, bolesne miesiączki, objawy refleksu żołądkowego itp.
  • diagnostyka i terapia wad postawy u dzieci i dorosłych
  • zespoły bólowe kobiet w ciąży i profilaktyka okołoporodowa
  • nietrzymanie moczu

„OSTEOPATA NIE DOKONUJE CUDÓW ANI NIE DAJE GWARANCJI NA WYZDROWIENIE. JEGO JEDYNĄ GWARANCJĄ JEST PROFESJONALIZM”

WILIAM GARNER SUTHERLAND